Recseg a laminált padló
Korábban már többször is írtunk a recsegő parkettáról, és elérkezett az ideje, hogy külön foglalkozzunk a laminált padlókkal is. Az elmúlt 2 napban ugyanis több olyan telefon is befutott hozzánk, ahol recsegő laminált padlóval kapcsolatban kértek segítséget.
Amióta egyre többen próbálkoznak a laminált padló házilagos lerakásával, annál több bejelentésünk van recsegő laminált padlóval kapcsolatban. Illetve, amikor nem szakmabeliek rakják le, akár festő, akár hidegburkoló.
Mi is lehet a gond?
A recsegést a laminált padló esetében három dolog okozhatja: az aljzat, a dilatáció, vagy a szoruló klikk rendszer. Most az aljzatot vesszük górcső alá, mert a legtöbb esetben a recsegés mögött ez szokott állni.
(A szoruló klikk rendszer pattogó recsegő hangja időszakonként jelentkezik, általában párásabb időszakban, aztán meg is szűnik, de puposodás nem figyelhető meg. Erről később még írni fogunk. Ha szép az aljzat, van még hová dilatálnia a padlónak, vagyis a szegőt leszedve a fal és a padló között van mindenhol rés, mégis pattogva recsegő hangot ad ki a padló, akkor itt a nút túlzott szorulásáról beszélünk. Ha ilyen gondod van, keress meg e-mailben. Van rá megoldás, de fontos tudni, hogy csak teljes visszaszedéssel szüntethető meg a recsegés. Térjünk vissza az aljzatra.)
Amennyiben nem egyenletes az aljzat úgy a rá fektetett laminált padló illesztései a folyamatos igénybevétel során feszültséget kapnak. Ha egy kisebb gödör van az aljzatban (amit szabad szemmel laikusként észre sem venni) a terhelés miatt a laminált padló meg fog süllyedni, de nem a laminált padló teste kapja a legnagyobb erőt, hanem az illesztési rendszere
Ilyenkor recseg a laminált padló. A jó minőségű laminált padló recseg, mert szenved. A rossz minőségű viszont egész egyszerűen letörik, és az illesztése megadja magát.
Honnan tudod, hogy rossz az aljzat?
Ha jó szemed van az ilyenekhez, akkor azt látni is fogod. Nézd meg bejövő fénnyel szemben a laminált padlót, és ideális esetben látni fogod, hogy hol van benne domb. Ha nem akkor csoszogva menj végig a padlón és érezni fog, ahol nem egyenletes az aljzat. Ha még így sem megy akkor fogj egy hosszú 1,5 méteres vízmértéket, és nézd meg azzal. A legjobb lenne, ha üres lenne a szoba, mert sok aljzatnál a szélen is erősen érezhető, hogy az aljzat nem egyenletes. Ugyanis lépésre benyomódik.
Mi a megoldás a recsegő laminált padló ellen?
Az aljzat okozta recsegést a laminált padlónál a padló visszaszedése, és az aljzat kiöntése fogja csak megszüntetni. Előfordul, hogy az alátétet is cserélni kell, és a klikk rendszert pára/nedvesség ellen zárni. Amennyiben szeretnél ebben segítséget kérni, keress meg minket. Igyekszünk a lehető legfájdalommentesebben a segítségedre lenni.
Egy bebútorozott lakásban senki nem vág ennek neki szívesen, de amiben tudunk segítünk, így a bútorok egyik szobából a másikba elhordásában is. Keress meg minket, és kérj egy felmérést a recsegő laminált padló javítására.
A recsegést nem szabad elviselni, mert csak idők kérdése mikor adja meg magát az illesztés és törik le egyszerűen. Viszont felesleges kidobni. A héten szedtünk vissza, és javítottunk egy recsegést egy 12 éves (!) laminált padlónál. Ha vigyáznak rá, még legalább 10 évet bírni fog. Kár lemondani róla!
Sziasztok.Nálunk csak nyáron pattog a laminát parketta , télen meg egyáltalán nem pattog.Mitől lehet ez? Parketta márkája kaindl.
Kedves Viktor!
Az illetési rendszer szorul. Mivel télem szárazabb a levegő, a laminált is kevesebb nedvességet vesz fel, jobban mondva inkább leadja a nedvességét. Ilyenkor összemegy a laminált, amit persze nem lehet látni. aztán mikor nyáron párásabb lesz a levegő újra felveszi a nedvességet, amíg egyensúlyba nem áll. Ilyenkor a fa megduzzad, és a klikk rendszer szorul. Nincs semmi mozgástér a klikk rendszernél.
Két megoldás van:
Vagy tartja az ember télen is azt a száraz, alacsony páratartalmú levegőt, de az elég nehéz, és lehet, hogy nem is egészséges.
Vagy felszedi az ember, és mielőtt újra rakná, a nutot, vagyis ahová a klikk becsúszik, ott egy kicsit bevágja sniccerrel, csak egy sima húzással, és így már nem fog szorulni.
A 2014-ben jelentkezett új Kaindl kollekciónál erre többször panaszkodtak. Azóta sajnos mi sem tudjuk ajánlani. A Kaindl nem olyan, hogy ne foglalkozna ilyen problémával, szóval lehet, hogy a mostaniakkal már nincs ez a gond.
Tudsz segíteni abban , hogy mikor vettétek, és melyik padlót?
Üdv,
2 Jepetto
Jo napot. 2013-08-01 vasaroltam a Kaindl Classic Touch 10 dekor Amazon parkettot 90 m2. Csak ez a ket lehetoseg van amit irt? Az a gondom hogy mar az ajtok is benn vannak. Koszonom, Viktor
Attól tartok…
Sziasztok!
Mi kb egy hónapja cseréltük le a régi lamináltat a Kaindl 2016-os kollekciójából a bükk swaran árnyalatra. A parkettánk szinte napról napra jobban recseg. Sokkal jobban, mint a korábbi 8 éves laminált, ami egy kisgyerek mellett különösen zavaró. Attól félünk, ha felszedjük, nem tudjuk újra visszarakni sérülés nélkül, és a felszedés munkadíját és a felfordulást sem igazán tudnánk újra vállalni. Biztos nincs más megoldás a probléma megszüntetésér? Köszönöm.
Kedves Alexandra!
A Kaindl esetében előfordulhat, hogy a recsegést a túl jól záró klikk rendszer okozza. A dilatálás miatt az illesztések túlságosan egymásnak feszülnek. De okozhatja a gondot az aljzat egyenlőtlensége. Mindkettő javítható, de felszedés nélkül recsegő problémát nem lehet orvosolni. Ideális esetben nem kell számolni semmi veszteséggel, de ha maradt pár egész szál, ami félre lett téve, az nem hátrány.
Üdv,
2Jepetto
Sziasztok!
Köszönöm a gyors választ. Ha kérünk felmérést Tőletek, tudtok segíteni abban, hogy mit kell tenni az újrarakásnál, hogy utána ne recsegjen újra a laminált?
Előre is köszönöm.
Üdv.: Alexandra
Kedves Alexandra!
Persze, javítottunk már nem egy ilyen esetet. Most szabin vannak a kivitelezők, ezért legkorábban szeptember 1-től tudtok felmérést kérni.
Üdv,
2Jepetto
Sziasztok!
Múlt hét óta próbálkozom visszahívás kéréssel recsegő parketta javítása ügyében, de sajnos az oldalon nem működik a visszahívás kérés. Ha mégis bejutott hozzátok többször is az üzenetem, akkor ne haragudjatok, nem a türelmetlenségem miatt volt, hanem mert újra próbálkoztam.
Köszönöm. Ildikó
Kedves Ildikó!
Nem kaptunk tőled visszahívás kérést. Kérlek a 2jepetto[kukac]2jepetto.hu címre írd meg nekünk miről lenne szó, és hol tudunk elérni. A technikai dolgoknak pedig utána fogunk nézni. Meg tudod írni, hogy pontosan milyen hibával találkoztál?
Üdv,
2Jepetto
Köszönöm a gyors választ. Elküldtem a problémát és az elérhetőségem a megadott e-mail címre. Lehet, csak nálam van gond a visszahívás kéréssel. Nem tudom. Ahányszor rákattintottam a visszahívás kérés gombra, minden alkalommal csak gondolkodott, és nem történt utána semmi.
Köszönöm.
Üdv.: Ildikó
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy megkaptátok-e a hétfői e-mailem?
Előre is köszönöm.
Üdv.:
Ildikó
Sziasztok!
Sajnos visszahívás kérést még mindig nem tudok küldeni, és az e-mailemre sem kaptam választ. Meg tudnátok nézni, hogy megkaptátok-e?
Néhányszor próbáltam a telefonos elérhetőségeket is, de nem jártam sikerrel.
Előre is köszönöm.
Üdv.: Ildikó
Sziasztok!
Idén tavasszal sajátkezüleg lerakott woodstep luxury lamináltpadlóm időnként, napszakonként is változva, ha járunk rajta recseg, pattog. Az aljzat jó, a szegőket már visszaszedtem a hézagok ellenőrzése miatt. Én alátétfóliát használtam a gyártó által javasolt 5mm-es alátétlapok helyett. Nem lehet, hogy ez a gond?
Ha a nút-féder illesztés szorul esetleg gyártási szériahiba miatt nem lehet a forgalmazónál reklamálni?
A nútnak a kismértékű bevágása tutira megszünteti a recsegést?
Ez a megoldás nem árt a lapok stabil összekapcsolódásának?
Köszönettel, Tamás
Kedves Tamás!
A Kaindlnél is időnként előfordul ez. Ott 5 mm-es izoboard alátétet szoktunk javasolni. Ha tényleg jó az aljzat, és a dilatáció is rendben van, akkor az esetek többségében ez egy jó alátéttel orvosolható. Az apró bevágás pedig nem bántja az illesztés erősségét, kivéve, ha valaki rosszul csinálja. Az izoboard növényi eredetű farostlemez, inkább azt javasoljuk.
Reklamálni ezzel elég kemény, mert saját kezűleg lett lerakva, vélhetően nem készült jegyzőkönyv, ami leírta a lerakással kapcsolatos körülményeket (hőmérséklet, pára), és ha a pára az elmúlt napok esőzései hatására megnőtt a lakásban, akkor borul minden. De ez persze csak feltételezés. Nem mondom, hogy ne próbáld meg, de ha azt is figyelembe vesszük, hogy a gyártó által javasolt alátét helyett más került a padló alá, akkor nehéz lesz érvényesülni.
Üdv,
2Jepetto
Szia!
Köszi a választ. Ha kicserélném az alátétet, akkor esetleg be is vágdosnám. Csak ott kellene bevágni, ahol jellemzően recseg?
Át tudnád adni a tudást, hogy a bevágás érjen is valamit, és hogy ne ártsak vele?
Köszi. DT
Sziasztok!
Pár napja költöztünk be az új lakásunkba, ahova a Kaindl Hickory Maroon laminált lapját választottuk burkolatnak az egész lakásban!90négyzetméter! Minden lépésnél, mindenhol recseg-ropog a padló, egyre jobban, pedig csak negyedik napja lakunk itt! A legborzasztóbb, hogy minden helyiségben padlótól plafonig beépített szekrényeket csináltattunk, el is kezdtük őket telepakolni, de most megtorpantunk…ezt hosszú távon így nem lehet elviselni! Kérlek segítsetek, mert fogalmunk sincs, mi tévők legyünk! Kértem tőletek felmérést tegnap a honlapotokon, de nem kaptam még választ!Hálásan köszönöm a segítséget előre is!
Üdvözlöm!
A mi nappalinkba is recseg a laminált parketta. Drága vìzzáròsat tettünk le.
Az alja viszont ki lett aljatkiegyenlìtőzve.
A laminált padlò szegélye még nincs lerakva.. Segìtségét kérjük mitől recseg mit tehetünk! Köszönöm!
Kedves Szabó Hajnalka!
Vannak bizonyos laminált padló márkák, ahol ez a recsegés, mint gyerekbetegség nagyon nehezen nőhető ki. Privátban bárkinek megírom, melyek ezek – több nagy márka is van -, de nem akarok konkrétan senkit megnevezni, nehogy rágalomnak vegyék, bár mi úgy tapasztaljuk, hogy ez nagyon létező jelenség.
Ha látszólag minden rendben van a laminált padlóval – aljzat, alátét, dilatáció, pára – és ennek ellenére recseg, akkor sajnos azért van, mert túl patent az illesztése.
Két dolgot kellene tenni:
– Ha habfólia, vagy xps van alatta, akkor növényi rostból lévőre kell cserélni (pl:izoboard)
– Ha padlófűtésen van, akkor iszappapír alátétet kell letenni
– Az újrarakás során a nútot sniccerrel nagyon enyhén be kell vágni
– Figyelni kell a pára szint tartásra.
Az előbbiekre azért van szükség, hogy a lehető legjobban kizárjuk a laminált padló apró mozgásait. Minél rugalmasabb az alátét, annál jobban mozognak a lapok, és ez bizony kihat az illesztésre. A sniccerrel bevágásra pedig azért, hogy ne legyen annyira patent az illesztés belső része. Nem valami elegáns, de hótziher, hogy garanciálisan ez ügyben nem fogsz tudni eljárni sem a kereskedőnél, sem az importőrnél, sem a szakinál. Mindenki egymásra fog mutogatni, pedig csak 1 oka van a dolognak.
Ez egyébként lehet a pára oka is, ha ugyanis nagyon ingadozik a relatív páratartalom (pl +15-20%), akkor a laminált padló a felvett víztömegtől megnő. Bevallom hősiesen, hogy a viasz nem tudom pontosan matematikailag megmondani, mennyire véd a páraváltozás ellen. Jó lenne 10% alatt tartani a páraingadozást, ami nemcsak rohadt nehéz, de nem is 100%-os az ilyen recsegés ellen.
Egyébként egy K betűs márkáról van szó?
Üdv,
2 Jepetto
Tisztelt Cim!
A 4 honapja konyha, eloszobaban lerakott laminalt lapom egy pár helyen recseg. Nehezen tudom elviselni. Két helyen kifejezetten a lap két végenel hallani. Ugyanazon laprol van szo. A diltacio rendben van, a lap jo minosegu es 0.5 xps van alatta. Mit tudnak ajanlani a megszuntetesre? Koszonom Stekler Edina Cegléd
Üdvözlöm! Nekünk időszakos a recsegés, padlófűtés van alatta és a fűtési időszak alatt nem recseg, de amúgy nem fűtünk nagyom zavaró hangos recsegés kíséri minden léptünket! Diletácio van mindenhol , így szerintem a klikk szorulása okozhatja, van rá valami mód hogy megszüntjön? Köszönöm a választ
Kedves Magdolna!
Vélhetően akkor a párásabb időben jön elő a recsegő hang. A recsegés mögött mozgás van. Az esetek 5%-ban alátétcsere megoldja a dolgot, de 95%-ban az aljzathoz is hozzá kell nyúlni.Milyen márkájú a laminált padló, és pontosan milyen márkájú alátét lett lerakva? XPS, vagy iszappapír?
Csak azt ne mondd, hogy Kaindl, mert kirohanok a világból!
Üdv,
2 Jepetto
Üdv!
2015-ben Kaindl 8mm-es lapokat tetettünk le 5mm-es XPS-re, fél év után mindenhol recsegett durván.
Ezt a padlót a jó hidegburkoló két évvel később felülről tette tönkre, így 2018 nyarán cseréltük, immáron 10mm-es Kaindl-ra. (12mm-est szerettem volna, de azok felülete nem tetszett egyáltalán).
A korábbi padló sarkairól lepattant a laminált felület, abszolút gyártási hiba volt. Ez az új három hónap után minden lépésre recseg, nagyon hangosan, pedig magam ellenőriztem a lerakásakor, hogy a szaki legalább 15mm-t elhagyjon minden irányban a falaktól…
Fönt az emeleten is cseréltük felújításkor a régit, ami a beköltözéskor gyorsan megvett OBI-s olcsó lap volt. Nos, az a beázásokat – nyilván – kevésbé szerette és ott az illesztéseknél felpúposodott, de ezt leszámítva a maga kis 7mm-ével gond nélkül húzott le 7 évet! Borzasztóan csalódottak vagyunk: soha senkinek nem ajánljuk többé a Kaindl termékeit, hiába "szépek". A kár közel milliós nagyságrendű és futhatunk neki harmadjára is. Ez úttal igazi fa padló lesz. Vagy fa hatású hidegburkolat… az csak ronda legalább.
Kedves Dimitrij!
Sajnos erről a jelenségről mi is többször kapunk visszajelzést Kaindl laminált padló kapcsán, mint más márkánál. Az esetek jelentős részében vagy az aljzat javításával, vagy alátétcserével orvosolható az eset. Én még nem vetnék rá keresztet. Nem azért recseg mert befeszült oldalt, hanem mert terhelésre mozog vertikálisan, fel-le. Az 5 mm-es XPS-nek lehet, hogy nem a legjobb a nyomószilárdsága. Mi szívesebben szoktunk farost alapú alátétet használni, de a Kaindl-nél van gyárilag „előírt” alátét. Ha ez rendben van, akkor meg kellene nézni vízmértékkel az aljzatot, hogy mennyire egyenletes.
Én két dolgot tennék.
1.) Felszedném egy érintett szobában a laminált padlót.
2.) Tökéletesre húznám az aljzatot (ha még nem az).
3.) Cserélném az alátétet
4.) Visszaraknám a laminált padlót
5.) Mérném a párát (Ne legyen túlzottan magas)
6.) Várnék mit hoz!
Nem biztos, hogy ki kell dobni az egészet. Kár lenne!
Üdv,
2 Jepetto
Jó estét kívánok!
Két éve rakattunk (hidegburkolóval) laminált padlólapot. Sajnos recseg, ropog, szeretnénk megnézetni, hogy a három lehetséges ok közül melyik okozza a mi parkettánk recsegését, ropogását és mit lehet vele tenni, hogy ez megszűnjön.
Érdeklődni szeretnénk, hogy egy felmérését vállalnak-e, mennyibe kerülne ez?
Mielőbbi válaszukat várva üdvözlettel:
Tikosné Turi Erzsébet
Kedves Erzsébet!
Segítünk persze. A felmérés díja jelenleg 2500 Ft Budapesten. A júliusi, augusztusi hónapunk már eléggé be van táblázva. A felméréskor nagyjából kiderülne, hogy milyen határidővel tudja a parkettás elvégezni a javítást. A felmérésre online lehet jelentkezni: http://www.2jepetto.hu/padlo-atalakitas/felmeres-keres/
Üdv,
2 Jepetto
Sziasztok! Látom elég sokan járnak hasonló cipőben… Nagyjából 1 hónapja rakattuk le a krono origonal 8 mm-es padlót. Előtte aljzatkiegyenlítés. Padlófűtésünk van, és a szaki javaslatára, a boltból ajánlott és megvásárolt kb. 1 mm-es habfólia tekercs helyett 2 mm-es xps thermo alátét lapok mellett döntöttünk. A dilatációs hézagok rendben vannak, PE fólia nem került alá, az előzőnél sem volt.
Eleinte alig, de az utóbbi napokban már zavaróan, szinte minden harmadik lépésnél pattog…
Okozhatja az xps rugalmassága a pattogást? Érdemes lenne iszappapírra, vagy a megvett habfóliára cserélni?
A márkáról mi a véleményetek?
Előre is köszönöm a válaszotokat! Hiánypótló az oldal👍!
Kedves Lajos!
A Krono volt az egyik, amiről recsegéssel kapcsolatban korábban nem kaptunk visszajelzést. Ebben az évben te vagy a második. Ez nem jelentős szerencsére. Alapvetően egy jó ár/érték arányú padlónak találjuk.
A recsegést okozhatja a hőtágulás, páratartalom növekedés, de a nem megfelelő aljzat is. A kiöntés után milyen aljzategyenlőltenség lett mérve 1 fm-en belül? Figyelemmel van-e, volt e kísérve a páratartalom a aklimatizálódási időben, a lerakáskor, és most? Történt már felfűtés, az úgy történt, ahogy elő is van írva? Milyen a padlófűtés felületi hőmérséklete?
Az alátét nyomószilárdsága 90 kPa, ez a legalacsonyabb érték, de 2 mm vastagsága miatt nem annyira baj. Ha lenne jegyzőkönyv, vagy ismerném a paramétereket, akkor könnyebben választ lehetne erre a kérdésre adni, de így csak vaktában lövöldözhetek.
A fa reagál a páratartalomra, reagál a hőmérsékletre. Ha megnő a térfogata, mert nem rendeltetésszerű állapotnak lesz kitéve, akkor dagadhat annyit, hogy a terhelés miatti süllyedés okozta mozgás a klikk rendszerben olyan feszültséget okozzon, ami miatt pattogó, recsegő hangot ad ki a padló. De ezt nem tudom visszakövetkeztetni értékek nélkül.
Habfóliára semmiképpen ne tegyétek le. Ha egyre gondolunk. Az a fehér tekercs. Padlófűtésre nem is való, nagyon rossz alátét. Az arbitonnál érdemes max körbenézni jobb alátétért, aminek nagyobb a nyomószilárdsága, és a hőellenállása nem magas. Hogy ez meg fogja-e oldani a problémát, nem tudom megmondani. Többet kéne tudnom hozzá.
Üdv,
Szalai Károly
Kedves Viktor!
Köszönöm a gyors és részletes értékelést.
Aljzatkiegyenlítést senki nem mért, de szerintem a fő gond nem ezzel, lesz, mert van olyan helyiség, ahol eddig is laminált volt, és ott is jelentkezett a recsegés.
Páratartalmat a szaki biztos nem mért, aklimatizálódási folyamat teljesen kimaradt, ráadásul a lapok kiszállítás után jó ideig egy ablak mellett voltak, ahol délelőtt sütötte őket a nap… Mint utólag kiderült, ez biztos hiba volt.
A padló elkészülte óta még nem volt felfűtve a ház.
A ház egyébként teljesen szigetelt, 3 rétegű üveg nyílászárókkal. Azt vettem észre, hogy a korábbi természetes légmozgás megszűntével képtelenség megfelelően szellőztetni. A problémás laminált padlóval burkolt rész kb 70 m2 összesen.
A felújítás idejére mi kiköltöztünk, így a ház egyébként a lerakást követően is még üres volt és folyamatosan szellőzött. Ahogy kezdtük belakni, élni benne, rá egy-két héttel jelentkezett az első reccsenő hang. Az elmúlt héten feleségem és a kislányom végig otthon volt, főzés, mosás, szárítás, stb. és hétvégére már mindenhol felerősödve jelentkezett a recsegés.
A megkeresésetekkel együtt beállítottam egy páramentesítőt, és nem egészen egy nap után érezhetően csökkent a hibajelenség. A páramentesítő egyébként olyan 65-70 % között mérhetett az elején, ez az érték 10-12%-kal alacsonyabb lett most.
Mivel még nincs a szegő letéve, és a páramentesítőt sem akarjuk örökké és folyamatosan használni, arra gondoltam, hogy felszedetem a padlót, és újra lerakatom egy új alátéttel együtt.
Mit gondolsz erről?
Ebben az esetben milyen páratartalom mellett kellene megcsinálni?
Mit jelent a megfelelő felfűtés?
A honlapon úgy láttam, hogy Bp-n kívül max Pest megyében dolgoztok. Békéscsaba környékén nincs véletlenül egy megbízható szakember ismerősötök, aki a fontos lépéseket is betartva végzi a munkát?
Előre is köszönöm a válaszodat!
Lajos
Kedves Károly! Most vettem észre, hogy átkereszteltelek 😉. Elnézést érte!
Kedves Lajos!
A pára sajnos elég magas. Akkor lennénk előrébb ha tudnánk a különbséget a lerakáskori, és a mostani állapot között. Ha 45% körül rakták le, és ez 65-70%-ra felment, akkor az elég komoly változás. Ha új alátétre szeretnék letenni, akkor a fő kérdés a nyomószilárdság, mert ez biztosítja azt, hogy ha jó az aljzat, akkor a laminált padló nem, vagy csak minimálisan fog mozogni. 150 kPa-tól fölfelé érdemes nézni.
Attól tartok, hogy a fűtés megkezdésével még jobban recsegni kezd majd a padló a hőtágulás miatt ilyen pára mellett. Viszont egyúttal száríthat is, és a magasabb hőmérséklet több nedvességet tud felvenni, ami csökkenti a RP szintet. Napokon belül várható, hogy fűteni kezdtek. Napi 5 fokkal haladjatok fölfelé. Ne ugorjon fel a felületi hőmérséklet rögtön. Egyébként az, hogy a korábbi laminált padló nem recsegett, sajnos nem jelenti azt hogy az aljzat jó. Annak lehet nem volt olyan patent a klikkrendszere, nem műanyagbetétes volt.
Üdv,
2 Jepetto
Szia !
Mindenfélét olvasni a recsegésről de olyat amit én tapasztalok még nem :/.
A laminált rövid oldalán függőlegesen válik el egymástól a két lap. Eleinte csak egy két helyen , most már kb minden harmadik lépésnél.. aljzatot egyenlítettünk , rétegrend rendben. Középkategóriás lami jó gyártó és paraméterek is megfelelőek voltak.
A szaki aki rakta azt mondta ha belakjuk megszűnik , jobb lesz , hát nem ! Egyre rosszabb . Két helyen próbáltuk már jobban össze ütni de csak ideig óráig tartott a csend.
Szerinted mi lehet a gond ?
Hallotatok már ilyenről ?
Köszi 🙂
Szia !
Mindenfélét olvasni a recsegésről de olyat amit én tapasztalok még nem :/.
A laminált rövid oldalán függőlegesen válik el egymástól a két lap. Eleinte csak egy két helyen , most már kb minden harmadik lépésnél.. aljzatot egyenlítettünk , rétegrend rendben. Középkategóriás lami jó gyártó és paraméterek is megfelelőek voltak.
A szaki aki rakta azt mondta ha belakjuk megszűnik , jobb lesz , hát nem ! Egyre rosszabb . Két helyen próbáltuk már jobban össze ütni de csak ideig óráig tartott a csend.
Szerinted mi lehet a gond ?
Hallotatok már ilyenről ?
Köszi 🙂
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Két hónapja költöztünk a frissen felújított házunkba. Mi magunk raktuk le a laminált padlót, a diego forte v+ 10mm monroe-t, alá pedig arbiton secura extra aquastop smart padlóalátét került 3mm illetve másik helységben 5mm vastagságban. A padló a kezdetektől fogva recseg ropog. Van, amikor jobban van, amikor kevésbé. Ez gyerek szobában kifejezetten zavaró tud lenni. A lerakás során pontról pontra követtük a lerakási útmutatót. a falaktól az előírt dilatációs hézagot elhagytuk, lerakás előtt aljzatkiegyenlítés történt. Valamit elronthattunk volna? Felszedés nélkül orvosolható? Vagy orvosolható egyáltalán?
Egger márkájú padló is van a házban, 8mm vastag ugyanaz az arbiton padlóalátét van alatta, annál nem tapasztaltunk recsegést.
Kedves Tamás!
Tartok tőle, hogy a recsegés mögött az állhat, hogy a beköltözéssel, a lakás belakásával, életvitelszerű használatával a páratartalom felmehetett, ami miatt a padló nedvességtartalma is megnőtt, ergo a térfogata is. Így az amúgy is patent illesztések miatt olyan szoros helyzet alakult ki a nútoknál, hogy a legkisebb mozgás hatására is (súlyterhelés) az illesztések egymásnak feszülnek. Bizonyos laminált padlóknál ez gyakoribb jelenség sajnos.
Van néhány irány, ami felé el lehet indulni:
– Páratartalom mérése, és magas szint esetén a páraszint csökkentése (Gyakori hogy a recsegés esős, párásabb időben keletkezik nyáron, és télen alábbhagy) Ez a téma megér egy külön misét, mert sok irányba el lehet indulni a pára probléma miatt az egyszerű elszívóktól a központi szellőztető rendszerekig.
– Mozgás minimalizálására tökéletes sík aljzat (ha még nincs) és magasabb nyomószilárdságú alátét (150kPa)
– Kalandoroknak: a padló visszaszedésekor a nút sniccerrel történő enyhe bevágása. Mi már orvosoltunk így recsegést, amikor minden kötél szakadt.
– Elméleti szinten működhet: Alacsony páratartalommal a padló kiszárítása, hogy a térfogata csökkenjen, vízzáró rendszerrel a klikk kezelése, majd újrarakás.A cél, hogy a nút féder ne tudja (olyan könnyen) felvenni a párát.
Remélem lesz rá megoldás!
Üdv,
2 Jepetto
Helló sziasztok!
Örülök, hogy találtam valamit a recsegő laminált padlóról, mert a mienk is egyre több helyen recseg.l
Az aljazat feltehetően jó, mert öntött beton a födém, ezen parketta van, csak már régi kopott volt és nem akartunk csiszolásba belevágni, ezért választottuk a laminált padlót. Magas fényű, lakkozott padlót választottunk, közepes vastagságú alátéttel. Szakember burkoló rakta, kb 10 évvel ezelőtt.
Most azokon a részeken, ahol többet járkálunk recseg, és egyre több helyen észleljük.
Mi a teendő, mi lehet a megoldás a recsegés ellen?
Tudtok segíteni?
Előre is köszönöm a választ!
Márti Nyíregyháza
Kedves Márti!
Van az a zsigereinkbe hatoló éles hang, amikor a villa megcsúszik a tányéron. Ha nem nyomjuk oda erővel a villát, nem jön ez a kellemetlen hang, de ha oda is nyomjuk, de nem mozgatjuk a villát akkor se. A recsegéshez is lényegében ez a két hatás kell. A laminált padló klikk rendszerének szoros kapcsolódás, illetve egy lehetőség a mozgásra. Ilyenkor mindig azt kell kitalálni, hogy mihez kell, lehet hozzányúlni, hogy ez a recsegés megszűnjön. Vannak recsegésre hajlamosabb laminált padlók, de azoknál ez a lerakást követő 3-6 hónapon belül ez jelentkezni szokott. Mivel 10 év után jött elő a probléma felmerül a kérdés, hogy mi lehetett az indikátor.
A párát ebben a kérdésben nehéz megkerülni. A fa a párásabb levegőből nedvességet vesz fel, aminek hatására megnő a térfogata. A laminált padló klikk rendszerénél eleve szoros a kapcsolódás. Ha ez megnő, akkor még szorosabb lesz, és amikor rálépünk egy olyan pontra, ahol feszül a klikk rendszer, és még függőlegesen tud mozogni a padló, akkor ilyenkor jön a recsegő hang. Lehet, hogy a pára a ludas, ami miatt szorosabb lett a klikk, de ha nincs mozgás, akkor nincs recsegés sem, így meg lehet azt is vizsgálni, hogy ezen mit lehet változtatni. Lehet, hogy a pára miatti recsegés már ott volt a padlóba korábban is, de eddig nem volt függőleges mozgás. Sajnos úsztatott padlóknál mindig van egy kis függőleges mozgás is, vízszintes meg pláne kell hogy legyen a dilatáció miatt. Függőleges mozgás 2 féle lehet. Az egyik, hogy a laminált padlót nincs mi alátámassza. A padló vízszintbe van, alapvetően fel is fekszik az aljzatra, de nem mindenhol. Ilyenkor a fogadó aljzattal van a gond. Lehet azért, mert az alatta lévő elemek megsüllyedtek. Ha az előző parketta vakpadlós volt, akkor az tudott hová süllyedni, vagy ha az alátét volt túl vastag, akkor az tudott tömörödni, és nyilván mindez ott történt jobban, ahol mindig nagyobb terhelést kapott.
De az is lehet, hogy a fogadóalzat oké, csak a laminált padló nem fekszik fel rá rendesen, mert domború lett. Ez akkor van, mikor a laminált padló vízszintesen nem tud mozogni a páraváltozás hatására. Vagy azért mert beszorul a fal közé, vagy mert olyan terhelést kap, hogy nem tud elkúszni a bútorok alatt, azok felfogják, és így a laminált padlónak könnyebb felpuposodnia. Itt pár mm már okozhatja is a recsegést.
Nagyjából ennyi a konyhanyelvi tudománya a recsegésnek. El lehet indulni több irányba, de hogy melyik a jó, azt látatlanban, meg ennyi infó alapján nem lehet megmondani. De szerintem hasznos segítséget tudtam adni. Legalább is remélem.
Üdv,
2 Jepetto
Kedves 2jepetto,
Sajnos nem olvasgattam laminált padló vásárlása előtt itt. Sikerült egy Kaindl bükk swaran 8mm-es lapot beszereznünk tavaly. A lapok alatt 5mm vastag xps van, az aljzat új és hibátlan. A lapok a rövid oldalon pattannak szét ahogy lépkedek rajtuk. Mit lehet ezzel tenni? A lapok összeragasztása, esetleg valami masszát oda juttatni hogy ne tudjon meg süllyedni? 120kg vagyok és ha pont oda lépek simán mm-ek szét tud nyílni, tudnék ragasztót nyomni a fugába ha pl az segítene.
Előre köszönöm válaszod!
Kedves Marcell!
Én mielőbb felszedném és ha tényleg tökéletes az aljzat (ez azért megmérném, mert a tökéletes aljzat nagyon ritka), akkor cserélném az alátétet egy magasabb nyomószilárdságú 3-asra. Nem lehet egyébként, hogy a padló felpúposodott egy picit, és terhelés hatására csak visszamegy az aljzatra? Ez akkor van, amikor a padló hőtágulás, nedvességtartalom változás miatt nem tud mozogni, beszorul falak, vagy komoly terhelést jelentő bútorok súlya közé és feljön.
Üdv,
2 Jepetto
Kedves 2jepetto,
két kérdésem lenne a témában:
A gardrób már le van téve és a pára függvényében nyikorog, 30-40% között alig vagy semmi, 50-60% közt már nagyon.
A nappalit még nem kezdtem el, jó lenne valami megoldás (krono originál 8mm)
Üdv
Péter
Kedves Péter!
A bevágás semmi extrát nem jelent. A nútba kell végighúzni a sniccert. De ezt csak 1x csináltuk, amikor már minden kötél szakadt. A különböző „clickguard” féle rendszerek azért jobban működnek, meg persze a jó alátét és aljzat. Viszont a 30-60% közötti relatív páratartalom ingadozás azért sok. Ezt is jó lenne elkerülni.
Üdv,
2Jepetto