Az önterülő aljzatkiegyenlítő használata (parkettázáskor) valahogy így kéne kinézzen
Ne gondolja senki, hogy az önterülő aljzatkiegyenlítés csak arról szól, hogy a bekevert anyagot kiöntjük az előkészített aljzatra, és nekünk már hozzá se kell nyúlni. A neve komolyan félrevezető. Ne hagyd magad rászedni.Az önterülő nem terül önállóan el, hogy neked hozzá se kelljen nyúlnod.
Ez finoman szólva is hülyeség! Nekünk igen is lesz vele dolgunk. Nem is kevés!
Egy sztori, ami kb. 100.000 Ft-ba került:
A múlthéten megkerestek minket laminált padló javításával kapcsolatban. Csak halkan jegyzem meg, hogy sajnos ez mostanában igen gyakran megesik. Szóval megkerestek Békásmegyerről, mert a lerakott laminált padló elég komolyan recsegett, annak ellenére, hogy a kivitelezőgárda – mert itt elvileg szakemberek dolgoztak – lelkére volt kötve, hogy ezt a munkát 1.) el ne b—sszák, mert nemcsak, hogy drága volt a laminált (>5.000 ft), de szerencsétlen megbízónak 2.) korábban mindig úgy rakták le a különböző szakik a padlót, hogy az bizony rossz lett.
Most se sikerült azonban. És itt, mint a legtöbb esetben az aljzatkiegyenlítéssel volt a baj. Történetesen ugyanis nem sikerült valami jól. Önterülő aljzatkiegyenlítővel vélték megszüntetni az aljzat egyenlőtlenségeit, de a kiöntésen kívül nem igazán tettek azért, hogy az aljzatkiegyenlítő megfelelően elterüljön a felületen, és egyenletes alapot adjon majd a padlónak.
Az ügyfélnek egyszerűen azt mondták, hogy ez magától elterül, és mivel a neve is önterülő aljzatkiegyenlítő, egy témában nem jártas illető ilyenkor mit is mondhat. Elhiszi a dolgot, mit kekeckedjen, hisz akik csinálják már több éve ezzel foglalkoznak, ő pedig nem sok aljzatot öntött még életében.
Hadd figyelmeztesselek tehát kedves olvasó. Ne dőlj be a kóklereknek, és az aljzatkiegyenlítőnek. A neve ellenére az önterülő aljzatkiegyenlítővel nehéz dolgozni. Nem lehet részletekben kiegyenlíteni vele, és az öntési technikai is, ami a munka java része, nem csak abból áll, hogy azt kiborítod. Iszonyat precíznek kell lenni, mert itt mm-es szintkülönbségek okoznak bajt, amit szabad szemmel nagy felületen laikusként nem igazán fogsz észrevenni.
Nem lehet se homorú, se domború a felület, és minden felületi egyenlőtlenséget meg kell szüntessen. Ráadásul nemigazán van lehetőség a próbálkozásokra.
Az aljzatkiegyenlítésen bukik el minden!
Mi történik, ha el lesz rontva az aljzatkiegyenlítés?
Először észre sem fogod venni. Szépen berendezkedsz, belakod a lakást, és pár hét, esetleg hónap után észreveszed, hogy néhány pontban recsegni kezd a laminált padló illesztése. Talán még mozogni is fogod látni.
Mivel nem azért cserélted ki a padlót, hogy nyikorogjon – idővel pedig megtörjön a klikkrendszere – neked, nincs más lehetőséged, mint kijavíttatni a hibát. A belakott helyiséget ki kell rámolni. A szegőt le kell szedni a falról, a padlót vissza kell bontani, az aljzatot rendbe kell tenni, és újraparkettázni, majd újra visszapakolni. Rémálom, igaz?
Hogyan használd az önterülő aljzatkiegyenlítőt?
Először nem szándékoztam, hogy egy csináld-magad útmutatót is írjak a dologról, mert a gyakorlati tudást nem pótolhatjuk elmélettel. Még is úgy érzem, hogy ahhoz, hogy ki tudd szűrni a kókler szakikat, fontos, hogy beleláss nagyjából abba, hogy hogyan kellene történnie a megfelelő aljzatkiegyenlítésnek.
Az aljzat ellenőrzése:
Manapság igen sokféle felületre lehet aljzatkiegyenlítőt használni. Parkettára, betonra,de akár járólapokra is. Erről később is írni fogunk. Első körben csak annyit szeretnénk írni, hogy az aljzatnak, amit ki szeretnél egyenlíteni, stabilnak, és megfelelő szakító-szilárdságúnak kell lennie. Röviden nem mozoghatnak a parketta,járólap lapjai, nem lehet porhanyós a beton. Beton esetén a nedvességtartalma, aljzatkiegyenlítőtől függően nem lehet magasabb 2-3%-nál.
Nagyon fontos ez, ugyanis túlzott nedvesség esetén a betonból felszabaduló páranyomás alulról felfeszítheti az aljzatkiegyenlítőt.
Az aljzat szilárdságának ellenőrzése (régi építésűeknél) is fontos, ragasztott parketták esetén kiemelten, mert ha csak a felszíne szilárd, és alatta pár milliméterrel már porhanyós a felülete, a padló később könnyen felszakíthatja magát. Az alap, hogy az ember karcolja meg sniccerrel, de a legjobb, ha bizonyos pontokban vésővel feltöri, hogy jobban lássa, mi is van a felszín alatt.
Aljzat előkészítése:
Mindig minden az alapozással kezdődik az építőiparban, nincs ez másképp az aljzatkiegyenlítésnél sem. Először meg kell takarítani az aljzatot a portól, és szennyeződésektől. Ha nem tesszük meg, akkor az aljzatkiegyenlítő nem fog tudni jól megtapadni a felületen.
Ez után a felületet le kell alapozni. Ez azért kell, hogy az aljzat ne legyen túl nedvszívó. Bár az önterülő aljzatkiegyenlítő igen folyékony, alapozás nélkül túl gyorsan magába fogja szívni az aljzatkiegyenlítő nedvességét, ami ezért gyorsabban fog megkötni. Nem lesz jó vége! Kapkodáshoz fog vezetni, legrosszabb esetben nem leszünk elég gyorsak, hogy simára húzzuk. Ráadásul alapozás nélkül nem tudjuk garantálni a felület egyenletes nedvszívó képességét.
A bekevert alapozót sima kenéssel, ecseteléssel, hengereléssel lehet felvinni. Mintha padlót festenél, csak nem kell annyit vacakolni vele.
Kiegyenlítés önterülő aljzatkiegyenlítővel:
Az alapozás után lehet nekilátni az aljzatöntésnek. Akkor végeztük jól a dolgot, ha a kiöntést úgy kezdjük, hogy az alapozó még nem száradt fel teljesen a felületen. Persze az felhasználás szerinti várakozási időt be kell tartani. Az alapszabály, amire figyelni kell, hogy egy felületet/helyiséget csak egybe szabad kiönteni. Az aljzatkiegyenlítő gyorsan köt. Nincs olyan, hogy öntés alatt még kiugrunk egy cigire. Ha elkezded az aljzatkiegyenlítést, akkor azt be kell fejezned. Egy helyiség egy öntés. Csak végszükség esetben (már lakott szoba bútorainak malmozgatás) lehet az öntést két részletben csinálni.
A legjobb, ha a felületet egyszeri bekeveréssel öntjük ki, vagy zsákonként vödrözünk, de akkor nagyon figyelni kell arra, hogy ez is folyamatos legyen. Ehhez azonban kell a sok tapasztalat, és a jó szemmérték. Ha kiöntünk egy zsáknyi aljzatkiegyenlítőt, akkor az elhúzás alatt valaki más keverje be a következő adagot, vagy (ha egyedül csinálod) rögtön az elhúzás után keverjük be. Ilyen esetben szintező bójákat is érdemes használni, hogy ne forduljon elő az a helyzet, hogy a kiegyenlítés után lesz egy szép sima aljzat, de sík már nem.
Az önterülő aljzatkiegyenlítő kiöntésekor a még folyékony anyagot gyorsan sík felületre kell húzni, vagy simító-glettelővel, vagy hosszú szintezővassal. Nem szabad elfelejteni, hogy nem az a lényeg, hogy sima legyen, hanem hogy sík. Attól mert egy aljzat sima, nem feltétlen jelenti hogy sík is. Fontos ellenőrizni a munkát hosszú vízmértékkel. mert gáz, ha az öntés után látszik csak, hogy egy-két helyen az ujjunk is aláfér a vízmérték alá.
3 mm max!!! Ennyi a megengedett. De kiöntéskor azért a 3mm is sok, vagyis amatőr munka.
Ez mindig legyen ellenőrizve, mert ránézésre lehetetlen megmondani, hogy egy felület mennyire sík. Mindegyik annak fog látszani. Nem megfelelően (max 3 mm szintkülönbség) sík aljzatra TILOS parkettát, laminált padlót tenni.
(Elrettentő példaként láttunk már olyat is, ahol a szintkülönbséget utólag a parketta alá benyomkodott papírral oldották meg. Ilyenbe nem szabad belemenni. Nemcsak, hogy gányolás, de semmit nem ér.)
Melegburkolat alá tipikusan nem kell vastagon önteni az aljzatkiegyenlítőt. Persze ez függ a felületi egyenlőtlenségektől is. 5-7 mm-es öntési vastagságnál tüskés hengerre is szükség lesz, hogy az aljzatkiegyenlítő buborékosodását megszüntessük.
Hogyan lehet elrontani az aljzatkiegyenlítést?
Nincs megfelelően megtisztítva az aljzat, nincs lealapozva az öntés előtt, nem jó minőségű aljzatkiegyenlítőt használnak. Az erősan tűző napfény miatti gyors száradás miatt megrepedezik a kiöntött felület, de el lehet ott is rontani, hogy a megengedett rétegnél nagyobb lesz egyszerre kiöntve. Mi szeretünk a Baumit aljzatkiegyenlítővel dolgozni, mert nagyon jól teríthető, jó a tapadása, rövid idő után járható a felülete, és szépen köt meg.
De ahol igazán el lehet rontani aljzatkiegyenlítést az az elhúzás. Mint említettem korábban, az önterülő aljzatkiegyenlítő nem terül el tökéletesen önállóan. Megfelelően el kell húzni, ami gyakorlat, nagyon jó szemmérték nélkül igen nehéz.
Mennyi önterülő aljzatkiegyenlítőre lesz szükséged?
Az aljzatkiegyenlítő anyagszükséglete 1,1-1,7 kg/m2/mm, átlagban (az aljzatkiegyenlítők 80%-nál) 1,5 kg/m2/mm. Az önterülő aljzatkiegyenlítők 25 kg-os zsákokban kaphatóak.
Vagyis, ha van egy 20 m2-es helyiség, amit 5 mm-es öntéssel kell kiegyenlíteni (panelnál ez még több is lehet), akkor 20*5*1,5 kb, vagyis 150 kg aljzatkiegyenlítőre van szükség, ami ebben az esetben 6 zsákot jelent. Az aljzatkiegyenlítő mennyiségét érdemes felülkalkulálni. Gondolj bele, hogy elkezded kiönteni a területet, és pont egy zsáknyi fog hiányozni. Ott fogsz állni 17 m2 kiöntött felülettel, kezd szépen megkötni az aljzatkiegyenlítő, és még 3 m2 nincs kiöntve.
Nem mondom, hogy reménytelen, helyre hozhatatlan, de gáz. A keverőszálakat, vödröket áztathatod be, moshatod ki, és tehetsz egy több órás kitérőt. Inkább kalkuláld felül, és ha bontatlan zsákod maradt, akár még vissza is viheted.
Ennyi?
Nagyjából igen. A lényeget tömören, és elméleti szinten most összefoglaltuk. Remélem fel fogod tudni használni, akár abban, hogy magad megcsináld, akár abban, hogy a kivitelezők munkáját szakavatottabb szemmel is ellenőrizni tudd, és elkerüld az olyan szitukat, ami Békásmegyeren volt legutóbb.
A festők bekeverték az aljzatkiegyenlítőt, aztán vödrökkel kiöntögették a felületre, majd bezárták a szobaajtót mondván, majd szépen elterül magába. De nem így lett.
Végül ne feledkezz meg a száradási időről sem!
A kiöntött aljzat 3 óra/mm után lesz járható. Vagyis egy 5 mm vastagon kiöntött aljzat szobahőmérsékleten 15 óra után lesz járható, de burkolható még nem. Nagyon fontos, hogy ki kell várni a száradási időt. És sokat kell szellőztetni. Az aljzatkiegyenlítő tényleges száradási ideje nagyon változó. Függ az öntés vastagságától, a helyiség páratartalmától, a hőmérséklettől. 1-3 nappal érdemes kalkulálni.
Tipp laikusoknak: Mindaddig, amíg a körmöddel meg tudod karcolni az kiöntött aljzatot, és a körmöd alatt marad belőle, akkor még várni kell.
Ha van kérdésed a témával kapcsolatban tedd fel. Azon kevesek közé tartozunk, akik válaszolnak is.
balázs on 17 Apr 2018 at 07:21 #
Èn a vizes blokkokba a folyèkony fóliát ajánlom,vödrös kiszerelèsben lehet kapni,hengerelèssel felhordható,jó a vízzáró kèpessège,de a fürdőkád kiszerelèse nèlkül nem garantált a 100%-os hatás,mivel az lenne a cèl hogy mindenhova el tudjuk juttatni ezt a vízzáró rèteget.
[Válasz]
Károly on 15 Apr 2018 at 21:39 #
Tisztelt Munkatársak!
Ceresit Padlopon-t, vagy Baumit Nivello Quattrot fogok a garázsom betonjára teríteni kiegyenlítőként alapozóval.
Az aljzatkiegyenlítés után nem fogom burkolni, hanem le akarom festeni, védeni akarom az autóról lecsorgó víztől, téli hólétől. Segítséget kérek: milyen festéket javasolnak, betonfestéket pl.Akropon padlófesték, vagy Betonlakk Impregráló-pormentesítőt, vagy mást, vízzáró két komponensű festéket? Úgy gondolom, hogy szokatlan az ötletem, de ezt szeretném megvalósítani, amihez tisztelettel kérem a segítségüket.
[Válasz]
Giza on 19 Mar 2018 at 11:37 #
Régi építésű panel fürdőszobáról van szó.
A kád alatti területre szeretnénk használni a kiegyenlítőt, mert minden zuhanyzás után, az alsó szomszéd ázik. Ez, a réseket és hézagokat is tömíti, vagy erre nem alkalmas ? ( felújítás most szóba sem jöhet ) Ha tudtok más megoldást, szívesen veszem.
Köszönöm
[Válasz]
szabó barna on 28 Jan 2018 at 20:00 #
Sziasztok.
Nekem az lenne a kérdésem hogy mitől lehet az hogy mikor öntötték a betont, utána levegőbuboréktalanítottak, nem voltak jelen buborékok, és mire megszáradt mégis apró lyukak keletkeztek..
Padlófűtés van nálunk ami 10 fokra volt állítva(levegő hőmérséklet).
Előre is nagyon köszönöm a választ!
Barna
[Válasz]
Veronika on 24 Dec 2017 at 17:43 #
Jó estét ! Lenne egy kérdésem ! Miért porzik az önterülő hamár a betonon van ?
[Válasz]
Attila on 10 Nov 2017 at 21:19 #
Üdv. A kérdésem a következő lenne . Szakember készítette a kiegyenlítést.viszont az anyag bekavarasat egy segédmunkás . Mén igazán sikerült egy kavarsnal a víz aranya . Mar csak a ki öntés utan lehetett látni . Bíztunk benne hogy megköt , de a felső réteget fel tudom tolni egy spaknival. Le alapozzuk es felöntsuk ujra ? Vagy kaparják fel az egészet ? Vagy öntsük ujra az egész szobát ? Teljesen tanácstalan vagyok . Választ előre is köszönöm .
[Válasz]
Ildikó on 07 Nov 2017 at 06:19 #
Teljesen tanácstalanok vagyunk.Egyszerűnek gondoltuk a laminált padló burkolást a lakásunkba.Kényszer helyzet csőtörés miatt következett be
De kiderült több helyen egyenetlen a felület.A csempén megoldottuk de a parkettát nem tudjuk hogyan járjunk el.Felszedni ?kiegyenlíteni de hogy?A szoba közepe horpad kb.2 cm.ajánlottak sok mindent de nem tudjuk mi lenne a helyes?SOS segitség!köszönöm.
[Válasz]
Ignacz on 16 Oct 2017 at 09:57 #
Érdeklődni szeretnék ha nem kerül semmi az aljzatkiegyenlìtőre egy garázsban az mennyire tartós? Köszönöm Ignacz
[Válasz]
Ágnes on 15 Aug 2017 at 02:48 #
Kedves 2 Jepetto!
Konyhafelújítás során vízálló laminált padlót szeretnénk lerakni. A régi PVC padló fölszedése után fölvakarhatatlan ragasztófoltok miatt hídképző alapozót használtunk, amire padlopon aljzatkiegyenlítő került. 1 zsákkal vettünk, majd a használati útmutató alapján még kettőt. Az első zsák friss gyártású, jól keverhető, szépen simítható és jól terülő volt. A másik két zsák decemberi gyártású, és kézzel, majd géppel keverve is csomós maradt. Nem volt idő átszitálni, nem hagyhattuk abba az elkezdett munkát. Vödrönként kevertük, és bár csak percek teltek el két vödör leöntése közt, mégis némileg egyenletlen lett a hozzáöntés helye. (Az első zsáknál nem volt ilyen probléma)
Az lenne a kérdésem, hogy az egyenetlenségeket, illetve a kilógó csomócskákat le lehet-e finoman csiszolni burkolás előtt, vagy más megoldást kell keresni?
Köszönöm válaszát.
Ágnes
[Válasz]
József on 07 Aug 2017 at 13:43 #
Jó napot.Az a kérdésem,h.borház talaját szeretném simává tenni aljzatkiegyenlitővel…na,de az a csavar az egészben,h.mi van akkor ha nekem a helység közepén van egy lefolyóm és oda lejt a talaj?
1-10mm-ig vettem baumitos kiegyenlítőt.El lehet úgy dolgozni 1mm-en a talajt,hogy ne csurogjon be az összes a lefolyóba.Nem lesz ra járólap se parketta csak betonfestékkel akarom lefesteni,h.fel lehessen mosni stb.
A beton felületem nem a leg simább és azt nem szeretném egyből lefesteni mert nem lenne tükör sima.Szeretném a tanácsotokat kérni mit tegyek.Köszönöm.Tisztelettel,Labancz József.
U.i.: kérhetném a válaszát az email címemre?köszöntem
[Válasz]
Az aljzatkiegyenlítés szerepe padló lerakás előtt - Ubicool on 06 Aug 2017 at 14:59 #
[…] A padló lerakása nem egyszerű feladat. Bár meg lehet birkózni vele, mégis érdemesebb szakemberekre bízni a feladatot. Számos előkészítési folyamat is van, amit nem hanyagolhatunk el. Az egyik és talán a legfontosabb is egyben, az aljzatkiegyenlítés. […]
István on 14 Jul 2017 at 11:28 #
Panel lakásban (10 nm) 1/4 felületen az egyik sarokban 1m-es körzetben kb 8 mm emelkedik a szint a sarok felé. Felszedtem a padlószőnyeget, megpróbáltam a ragacsokat is kihántolni, fehér cementtel egyenlíthettek korábban. Erre kell alapozót tennem, majd tehetek erre kiegyenlítőt? Bükk szalagparkettát tennék rá.
Köszönettel: István
[Válasz]
Jozefin on 07 Jul 2017 at 12:29 #
A parketta és az erkélyajtó között az ajtócserénél keletkezett egy kb 15 cm széles rés, amit parkettacsiszoláskor nem tudtak kijavítani, mert nincs rendes aljzat. .Házilag meg tudnám csinálni annak a kis résnek az aljzatát? MIt javasolnak hozzá? Köszönöm!
[Válasz]
Aljzatkiegyenlítés házilag (eszközlista) | 2 Jepetto on 01 Jul 2017 at 11:38 #
[…] korábbi cikkünkben már részletesen írtunk az aljzatkiegyenlítésről, és az aljzatkiegyenlítőkről. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a megfelelően előkészített aljzat a […]
ferenc on 01 Jul 2017 at 08:59 #
T. 2jepetto Az egyik szobám betonpadlója 26 millimétert lejt az egyik sarokba ezt szeretném ki egyenlíteni. Ezt megtehetem2 rétegben vagy 1 rétegben kell kiöntenem?és kb mennyi anyagra volna szükségem a helyiség 4×3.2 m (13.2nm) A válaszát előre is köszönöm
[Válasz]
2jepetto Reply:
július 1st, 2017 at 10:32
Kedves Ferenc!
Van 30 mm-es rétegvastagságig önthető aljzatkiegyenlítő, nem feltétlen kell két rétegben gondolkodni. A mennyiség szerintem 10 25 kg-os zsák lehet. Az aljzatkiegyenlítő anyagszükséglete 1,5kg/mm/m2. Ha 26 mm-t lejt, és úgy vesszük, hogy egyenesen lejt, akkor 13 mm szintkülönbség esik minden m2-re, persze van ahol több, van ahol kevesebb, de összességében 13 mm-t kell számolni.
Össz szükséglet = 13*1,5*13,2= 257 kg.
Mindenképpen olyan helyen vásárolj, ahol a bontatlan zsákot visszaveszik, mert ez egy látatlanban, feltételezésre épülő számítás volt. Legutóbb egy elég rossz aljzatra 16 m2-en 10 zsákot kellett kiöntenünk. Épp elég volt.
Üdv,
2Jepetto
[Válasz]
ferenc Reply:
július 3rd, 2017 at 09:06
Köszönöm a válaszát
[Válasz]
Balage on 20 Jun 2017 at 10:30 #
Sziasztok!
Adott egy kb 15nm-es garázs, aminek a padlószintje ugyan egyenes, de kb 5-10mm-rel meg kellene emelni. Aljzatkiegyenlítőre gondoltam, a kérdés csak az, hogy lehet-e használni kissé lejtős területen? (a garázs padlója lejt az ajtaja felé…) Ha nem, akkor mivel lehetne ezt megoldani?
Köszönet!
Balázs
[Válasz]
2jepetto Reply:
június 20th, 2017 at 16:40
Kedves Balázs!
Meg lehet oldani azt, hogy a padló továbbra is lejtsen, és persze azt is, hogy az egész vízszintbe kerüljön.A know-how-ra is szükséged van?
Üdv,
2Jepetto
[Válasz]
Balage Reply:
június 20th, 2017 at 19:05
Szia!
A lényeg,h továbbra is lejtsen. Vagyis a szint mindenhol adott,csak meg kellene emelni kicsit. Ha nem titkos a know-how, érdekelne!
Előre is köszönöm!
Balázs
[Válasz]
Az eredményt az alapozás határozza meg - urbitalis.hu on 20 May 2017 at 22:39 #
[…] szakember szokott? Akkor szembe kell néznie a padlólerakáskor pár fontos tényezővel, mint az aljzatkiegyenlítés. Nem úgy van az, hogy csak kicsomagoljuk a megvásárolt padlólapokat és egymásmellé terítve […]
Laci on 05 Mar 2017 at 19:10 #
Egy önterülő aljzatkiegyenlítővel feltöltött kisebb terület (másfél négyzetméter, egy régi beépített szekrény alja, előtte járólap van, annak a szintjéig lett kitöltve) széleit szeretném kijavítani, vannak kisebb hibák rajta. Gondolom sima gipsz, glett túl puha, keményebb lenne jó. Milyen javítóanyag jó az önterülő széléhez?
Esetleg csemperagasztó?
Köszönöm.
[Válasz]
Marcell on 01 Mar 2017 at 19:16 #
Sziasztok! 15 nm nagyságú szobám aljzatát szeretném bevonatni a cikkben említett önterülő anyaggal. Sima száraz beton van jelenleg, és azon PVC van. Mekkora mennyiséget kellene vásárolnom? Az aljaztkiegyenlítőre nem szeretnék semmi “összefüggő” dolgot (tehát sem PVC-t, sem padlószőnyeget). Hagyományos szőnyeget képzelnék el: egy nagyobbat és pár kisebbet. Ha rálépünk erre a megkeményedett anyagra, akkor az emberi bőrnek nem ártalmas? Köszönöm a segítséget!
[Válasz]
2jepetto Reply:
március 2nd, 2017 at 20:52
Kedves Marcell!
Két dolgot tudnék javasolni. Az egyik, hogy ha már kiöntitek, legyen felszedve a PVC, mert csak pár órás munka. A másik pedig, hogy padlófestékkel fessétek majd át a kiöntött felületet. Bár a kiöntéskor nagyon szép, száradáskor mattul, és foltosodhat a keverési arányoktól. A te esetedben nem tölteni kell, vagyis a legmagasabb szintig kiteríteni, hanem valamivel szintet is emelni, hogy a jelenlegi alzatból a kiöntés után semmi ne látszódjon. De a pontos anyagszükségletet csak a felületet látva tudnánk megmondani. Próbáld meg egy hosszú vízmértékkel megnézni, hogy kb hány mm-t kell önteni. Majd az aljzatkiegyenlítő anyagszükségletét alapul véve ki fogod tudni számolni, hogy nagyjából mennyi önterülő aljzatkiegyenlítőre lesz szükséged.
Olyan helyen vedd meg, ahol visszaveszik a bontatlan zsákot, és inkább kalkuláld felül 1 zsákkal az anyagszükségletet. Nekünk már volt, hogy 9 zsák kellett egy 16 m2-es panellakás szobájára, mert annyira gáz volt az aljzat.
Üdv,
2Jepetto
[Válasz]
Az önterülő aljzatkiegyenlítés használata szakértelmet kíván - Egy nap on 06 Feb 2017 at 21:56 #
[…] azonban fontos tudni, hogy a minőségi padló lerakás alapja a megfelelő aljzatkiegyenlítés. Ha nem elég egyenletes a betonaljzat, akkor idővel előjönnek a hibák és csak komoly […]
Az önterülő aljzatkiegyenlítő neve félrevezető - HalfirkaHalfirka on 04 Jan 2017 at 14:30 #
[…] aljzatra, utána pedig magától elvégez minden feladatot. Bár a név félrevezető, az önterülő aljzatkiegyenlítő kezelése nem ilyen egyszerű. Fontos, hogy alapos munkát végezzen ezen a téren, ezért a […]
Magda on 29 Nov 2016 at 16:55 #
Oldószeres ragasztóval odagyógyított padlószőnyeg felszedése után, ahol a ragasztó meg egy kevés maradék filc még ott van, rá lehet tenni az aljzatkiegyenlítőt? Vagy mit csináljunk, ha egyenetlen a beton a laminált padló alá?
[Válasz]
Attila on 15 Nov 2016 at 14:37 #
Na, ez egy igen érthető, felfoghato módon leirt folyamata az aljzatkiegyenlités folyamatananak. Viszont, a fáma nem tesz említést a szintezésről…vagy ez magától értetődik? Merthogy, ugyebár az a szerencsétlen padlopon nem tudja eldönteni, őnmagátol h milyen vastagségban is kell ő aljzatkiegyenüljön.
Laikus
[Válasz]
2jepetto Reply:
november 15th, 2016 at 16:40
Kedves Attila!
Jól észrevetted, hogy nem írtunk a szintezésről, de ez nem egy teljes útmutató az aljzatkiegyenlítésről, hanem inkább egy segítség, hogy a megrendelő jobban ellenőrizhesse a kóklerek munkáját, akik általában semmilyen felelősséget nem szoktak vállalni egy egy elrontott aljzatkiegyenlítésre, és olyan alapokra nem figyelnek, amit itt érintettünk. A szintezés már bonyolultabb folyamat, több rutin, és kevésbé megfogható elmélet van mögötte. Ígérem írni fogunk róla, de a célunk nem az volt, hogy csináld magad útmutatót adjunk erre. Köszönöm a tippet, lett egy újabb témánk,amiről lehet írni. Az ilyen visszajelzéseket nagyon szeretjük.
Üdv,
2Jepetto
[Válasz]
adrián on 11 Nov 2016 at 21:15 #
szia a kérdésem 60 években épült ház ami még cement lappal lett lerakva arra jo az önterülöv aljzatkiegyenlitö .Szeretném házilag megoldani. A cikk alapján inkább magamat hibásztassam mint aszakit .padlókiegyenlítő és a aljzatkiegyenlítő miben tér el egymástol. köszönöm válaszod
[Válasz]
alpár on 07 Nov 2016 at 20:17 #
Panellakás földszinti lakásba szeretnénk felujitani a padlot mivel már 7-10 cm külömbség van nivoban. A szakember azt mondta hogy cementet kell önteni ami több honapot kell száradjon és csak utána lehet aljzatkiegyenlitöt tenni és folytatni a munkálatokat.
Lenne más megoldás hogy hamarabb menjen a felujitás?
Köszönöm a rám szentelt idöt
Tisztelettel
[Válasz]
2jepetto Reply:
november 13th, 2016 at 10:53
10 cm-én a 2% alatti nedvességtartalom eléréséhez sok idő kell, amit különböző vegyszerekkel lehet ugyan csökkenteni, de ez akkor sem lesz annyira gyors. Ha a különbség 10 cm, akkor akár vakpadlót is ki lehetne építeni, ami földszint esetében hőszigetelés szempontjából még előnyös is. Egy ilyen vakpadlós megoldásnak ugyanakkor kell 10 cm (minimum). 5 cm-es vakpadló + 2-2,5 cm-es párnafa + 1,2-1,5 cm-es osb + 1,1 cm laminált alátéttel = kb 10,1 cm
A legnehezebb a faanyagot ilyen méretben beszerezni, de ha megvan, akkor pár nap alatt megvan a vakpadlózás.
Üdv,
2Jepetto
[Válasz]
2jepetto on 18 Oct 2016 at 23:11 #
Kedves Zoltán!
A hozzászólásod óta a cikket kicsit kiegészítettük némi anyagszükségleti résszel. 35 m2-re 1,5kg/m2/mm szükséglettel számolva a 75 kg 1,4 mm-es öntést jelent. Az elmondottak alapján én ezt a mennyiséget keveslem.
Üdv,
2 Jepetto
[Válasz]
Zoltán on 28 Feb 2016 at 21:35 #
Panel lakás aljzatot esztrich betonnal hoztuk sikba a megszűnő folyosó fal miatt.
Mélyalapozást követően szeretném a felületet önterülő aljzatkiegyenlítővel megoldani. Az alap vízben van szepen max 2 3 mm vanbenne. 60x60ad jarolap lesz lerakva. 35nm nappali konyha egyben.
Az egyik sarokból kezdjem a kiegyenlítést vagy középről széthuzom? 3 zsákkal vettem.ezt szeretném vékonyan szetteriteni.. Köszönöm a segítséget
[Válasz]